UCZNIOWIE WOLNI OD UZALEŻNIEŃ

 

Z programów profilaktycznych Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki "BORPA" w 2023 roku korzystało tysiące młodych bydgoszczan. Przyszły rok BORPA rozpoczyna mocnym akcentem - spektaklem "Dragi donikąd", który obejrzy 2,4 tys. dzieci i młodzieży.

BORPA prowadzi działania profilaktyczne na szeroką skalę. Najbardziej znany program to czwarta edycja "Aktywni razem" w trwającym roku szkolnym przebiegająca pod hasłem "Wolni od uzależnień". Współorganizatorami projektu są: Urząd Miasta (Wydział Edukacji i Sportu), Miejskie Centrum Kultury, ProNatura. Z racji gruntownego remontu ośrodka przy ul. Bernarda Śliwińskiego 12 zajęcia w ramach "Aktywnych razem" odbywają się głównie w szkołach. Uczestnicy, a są ich setki, biorą udział w zmaganiach sportowo-ruchowych, medialnych oraz filmowych. W ramach programu w marcu uczniowie sprzątali bydgoskie lasy (podobnie będzie w przyszłym roku), przed kilkunastoma szkołami zasadzone zostaną na wiosnę nowe drzewa, a w setkach wyselekcjonowanych miejsc w całym mieście zawisną budki lęgowe dla ptaków. Uczestnicy programu otrzymali z Ośrodka "BORPA" świąteczne paczki, podczas planowanego na maj 2024 roku zakończenia programu w Myślęcinku wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia dla uczestników, oraz tytuły Bydgoskich Liderów Profilaktyki dla najbardziej aktywnych szkół i koordynatorów (oprócz tytułów - cenne nagrody rzeczowe).

Wcześniej, bo już 4 stycznia 2024 roku, BORPA we współpracy z Wydziałem Edukacji i Sportu UM Bydgoszczy organizuje dla młodzieży szkół ponadpodstawowych (powyżej 13 roku życia) wyjście na bezpłatny spektakl „Dragi donikąd” wystawiany przez Teatr Kamienica w Operze Nova. Spektakl planowany jest w trzech turach: o 9:00, 11:00, 13:00, łącznie dla 2400 osób. Sztuka składa się z siedmiu odsłon, w ciągu których obnażona zostanie brutalna prawda na temat łatwego wchodzenia w uzależnienia.

Korzystając z nowoczesnych form przekazu, autorzy w atrakcyjny sposób docierają do młodzieży, która będzie lub jest w sytuacjach dokonywania wyboru, często pod presją grupy, używać substancje psychoaktywne czy nie? Eksperymentować z narkotykami, alkoholem, dopalaczami czy być wolnym? Dla szkół będą przygotowane materiały profilaktyczne, które będą wykorzystane w czasie zajęć.

BORPA zaprasza dyrekcje, wychowawców, nauczycieli wszystkich szkół ponadpodstawowych do współpracy w organizacji wyjścia dla młodzieży na spektakle oraz kontynuacji działań profilaktycznych np. na godzinach wychowawczych.

       „Aktywni razem, wolni od uzależnień” – dzieci ze szkół nr 66 i 65 w Fordonie podczas zajęć przeprowadzanych przez ekspertów z BORPY.

 


 

BUDKI LĘGOWE

UCZESTNICY PROGRAMU "AKTYWNI RAZEM - WOLNI OD UZALEŻNIEŃ" SKŁADAJĄ I ROZWIESZAJĄ BUDKI LĘGOWE W BYDGOSZCZY

W Bydgoszczy pojawiło się już ok. 300 nowych budek lęgowych dla ptaków - rozwieszają je uczestnicy programu "Aktywni razem - wolni od uzależnień".

"Aktywni razem - wolni od uzależnień", program realizowany w roku szkolnym 2023/2024 przez Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA”; we współpracy z Wydziałem Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy, Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy oraz  Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, również kładzie nacisk na edukację ekologiczną. Uczestnicy programu otrzymali od organizatorów za pośrednictwem koordynatorów budki lęgowych dla ptaków. Co ważne - budki są przeznaczone do samodzielnego złożenia, bardzo łatwo sobie z tym zadaniem poradzić.
Na zdjęciach widzimy jak uczestnicy Programu - uczniowie bydgoskich szkół, poradzili sobie z zadaniem.

 

 


 

SADZENIE DRZEW

 

AKCJA SADZENIA DRZEW W RAMACH PROGRAMU "AKTYWNI RAZEM - WOLNI OD UZALEŻNIEŃ"

Przy dziewięciu bydgoskich szkołach mają zostać posadzone w przyszłym roku nowe drzewa, a zrobią to uczestnicy programu "Aktywni razem - wolni od uzależnień" oraz partner akcji - Fundacja Immo.

"Aktywni razem - wolni od uzależnień" to program realizowany w roku szkolnym 2023/2024 przez Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA”; we współpracy z Wydziałem Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy, Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy oraz Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. W projekcie uczestniczą również inni partnerzy, tacy jak Fundacja Immo. Dzięki tej współpracy w pierwszym kwartale przyszłego roku (2024) na terenie należącym do dziewięciu bydgoskich szkół posadzone zostaną nowe drzewa. Jakie konkretnie? O tym zdecydują eksperci Fundacji Immo, którzy po wizji lokalnej wybiorą najbardziej odpowiednie gatunki.

Szkoły, które zgłosiły się do programu Sadzenie Drzew w ramach "Aktywni razem - wolni od uzależnień":

 • Szkoła Podstawowa nr 31
 • Zespół Szkół nr 34
 • Zespół Szkół nr 19
 • Szkoła Podstawowa nr 19
 • Zespół Szkół nr 5
 • Szkoła Podstawowa nr 66
 • Szkoła Podstawowa nr 41
 • Szkoła Podstawowa nr 63
 • Szkoła Podstawowa nr 30

 

 


 

BUDKI LĘGOWE

 

BUDKI LĘGOWE - PREZENT MIKOŁAJKOWY DLA PTAKÓW OD UCZESTNIKÓW PROGRAMU "AKTYWNI RAZEM - WOLNI OD UZALEŻNIEŃ"

W Bydgoszczy pojawi się niebawem ok. 300 nowych budek lęgowych dla ptaków - rozwieszą je uczestnicy programu "Aktywni razem - wolni od uzależnień".

"Aktywni razem - wolni od uzależnień", program realizowany w roku szkolnym 2023/2024 przez Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA”; we współpracy z Wydziałem Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy, Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy oraz Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, również kładzie nacisk na edukację ekologiczną. Uczestnicy programu mają możliwość otrzymania od organizatorów za pośrednictwem koordynatorów budek lęgowych dla ptaków. Co ważne - budki są przeznaczone dla samodzielnego złożenia, bardzo łatwo sobie z tym zadaniem poradzić.

Przedstawiamy kilka podstawowych zasad przy wieszaniu budek lęgowych:

1. Zachowaj właściwe odległości pomiędzy budkami: dla małych ptaków jest
to przeważnie 30 m, a dla dużych co najmniej 300 m. Wywieszanie budek
zbyt gęsto ułatwia zadanie drapieżnikom. Wyjątkami są jaskółki, jerzyki,
wróble i inne ptaki lubiące gniazdować w koloniach.

2. Preferowane kierunki wieszania budek to południowy wschód, północny
zachód i północ. Najważniejsze jednak aby budka nie była wystawiona na
działanie silnego światła słonecznego (podczas upałów może to
doprowadzić do śmierci piskląt z przegrzania). Staraj się więc unikać
wywieszania budek na pojedynczych słupach lub drzewach, a jeśli to
konieczne, to niech budka zawiśnie od strony północnej.

3. Nie umieszczaj przy otworze lęgowym patyczka. Dla ptaków jest
niepotrzebny, a drapieżnikom ułatwi zadanie.

4. Zawieś budkę na wysokości co najmniej 3 metrów. Niektóre gatunki
preferują większą wysokość, zapoznaj się z ich potrzebami.

5. Jeśli przybijasz swoją budkę do drzewa to najlepiej abyś użył
aluminiowych gwoździ, które w mniejszym stopniu uszkadzają drewno niż
stalowe. Możesz też przywiązać budkę do drzewa za pomocą stalowego
drutu.

6. Sezon lęgowy większości gatunków ptaków zwykle zaczyna się w marcu,
ale już w lutym samczyki rozglądają się za ciekawymi miejscami do
założenia rodziny - jest to ostateczny termin wywieszania budek.
Najlepiej jednak wywieszać je już jesienią, żeby przez całą zimę wtopiły
się w krajobraz.

7. Nie impregnuj swojej budki. Zapach środków ochrony drewna może
zniechęcić ptaki, a zawarte w nich związki chemiczne mogą im zaszkodzić.
Jeśli chcesz by twoja budka była trwała dach obij papą lub blachą.

8. Po każdym sezonie lęgowym budkę należy wyczyścić z zalegających w
środku odchodów i wyściółki, które mogą być siedliskiem pasożytów
ptaków. Aby można było łatwo wykonać czyszczenie nie należy mocować
frontu budki na stałe. Najprostszą metodą jest zamocowanie go na
ruchomym i wygiętym gwoździu. Sprawdzą się także zawiasy lub skórzane
paski, chociaż te ostatnie pewnie nie będą zbyt trwałe. Popularne
ostatnio budki z wydrążonych pni, które nie są otwierane, przestają być
przydatne dla ptaków przeważnie już po pierwszym sezonie lęgowym.


 

AKTYWNE PIĄTKI

 

PONAD 250 UCZNIÓW WZIĘŁO UDZIAŁ W "AKTYWNYM PIĄTKU" W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 66 W BYDGOSZCZY

Była zabawa, nauka oraz duże emocje. Za nami pierwszy AKTYWNY PIĄTEK w ramach programu profilaktycznego "Aktywni razem - wolni od uzależnień".
Odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 66 w Fordonie, ale w Aktywnym Piątku uczestniczyli też uczniowie z sąsiedniej Szkoły Podstawowej nr 65. Zajęcia rozpoczęły się o godz. 10.00, a zakończyły ok. godz. 14. Łącznie  uczestniczyło w nich ponad 250 osób. Najwięcej chętnych było na zajęciach z aktywności fizycznej, ale cztery grupy (ok. 20 osób) wzięło również udział w zajęciach medialnych i filmowych.

"Aktywni razem - wolni od uzależnień" to program realizowany w roku szkolnym 2023/2024 przez Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA”; we współpracy z Wydziałem Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy, Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy oraz Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.


 
GALERIA ZDJĘĆ: AKTYWNY PIĄTEK SP 66

 


 

KINO HELIOS

 

UCZESTNICY PROGRAMU "AKTYWNI RAZEM - WOLNI OD UZALEŻNIEŃ"

OBEJRZELI FILMY PROFILAKTYCZNE W KINIE HELIOS

W dwie kolejne soboty listopada uczestnicy programu "Aktywni razem-wolni od uzależnień" odwiedzili bydgoskie kino Helios, w którym oglądali bardzo ciekawe filmy: "Blubeack" oraz "Kapitan Nova".

Film "Blubeck" to opowieść o Abby, która mieszka w Australii, nad przepiękną zatoką o wyjątkowym ekosystemie. Jako wielka miłośniczka nurkowania, od dzieciństwa przyjaźni się z niezwykłą rybą – niebieskim grouperem, któremu nadała imię Blueback. Jej idealne z pozoru życie zostaje jednak zakłócone. Abby i jej mama muszą walczyć nie tylko o ocalenie Bluebacka i rafy koralowej, ale i o to, by cała okolica zachowała swój unikatowy charakter, zagrożony przez bezwzględny biznes.Film zebrał bardzo dobre recenzje, zarówno od krytyków, widzów i pedagogów. Zwraca uwagę na dbałość o planetę, uwrażliwia na relację człowieka z naturą, uświadamia, jak ważne jest, żeby w pogoni za zyskiem nie niszczyć przyrody.

Podobne zagadnienia, ale w innej konwencji, poruszają twórcy filmu "Kapitan Nova". W ich scenariuszu po tym, gdy ziemia uległa zniszczeniu, ludzie musieli opuścić planetę. Statek kosmiczny dowodzony przez kapitan Novę żeby zapobiec katastrofie ekologicznej musiał cofnąć się w czasie.

Oba filmy zostały wybrane dla uczestników programu profilaktycznego "Aktywni razem - wolni od uzależnień" realizowanego w roku szkolnym 2023/2024 przez Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA”; we współpracy z Wydziałem Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy, Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy oraz Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Młodzi widzowie, uczestnicy programu, byli poruszeni fabułą obu filmów, które wywarły na nich duże wrażenie. Dodajmy, że BORPA od wielu lat współpracuje z Kinem Helios (mieszczącym się w Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy) i właśnie w tym kinie odbywają się sense, z których korzystają uczestnicy programów profilaktycznych BORPA.

Zdjęcia: Materiały Kina Helios

 


PROJEKT "AKTYWNI RAZEM. WOLNI OD UZALEŻNIEŃ"

 

Zapraszamy do udziału w projekcie szkoły, nauczycieli, dzieci i młodzież oraz ich rodziców i opiekunów.

Przewidziano wiele atrakcji między innymi:
 • Konkurs dla placówek i koordynatorów
 • Konkurs dla uczniów
 • Aktywności fizyczne
 • Aktywności medialne
 • Aktywności filmowe
 • Aktywne piątki
 • Wyjście do kina
 • Sprzątanie świata

Szczegóły projektu w regulaminach i na filmie.

 


FILM AKTYWNI RAZEM

REGULAMIN DLA UCZESTNIKA KONKURSU

ZGODA NA WYKORZYSTANIE WIZERUNKU

(PROSZĘ O WYPEŁNIENIE I DOŁĄCZENIE POWYŻSZEJ ZGODY NA WYKORZYSTANIE WIZERUNKU DO

KARTY ZGŁOSZENIOWEJ DO UDZIAŁU W KONKURSIE)

REGULAMIN PROJEKTU AKTYWNI RAZEM DLA SZKOŁY

  
INFORMACJA DLA KOORDYNATORÓW

PROSZĘ O DOSTARCZENIE LISTY UCZESTNIKÓW WRAZ Z WYMAGANĄ DOKUMENTACJĄ
dnia 25.10.2023r. w godz. 8:00-17:00

DO OŚRODKA BORPA NA ADRES

ul. Aleja Prezydenta L. Kaczyńskiego 38,  I piętro, pokój 6 

(ADRES TYMCZASOWY ZE WZGLĘDU NA REMONT OŚRODKA, wejście od szczytu budynku, przy piekarni)

 

DYŻUR TELEFONICZNY  W SPRAWIE PYTAŃ DO PROJEKTU
"AKTYWNI RAZEM - WOLNI OD UZALEŻNIEŃ"

MARCIN KOWALSKI TEL. 507 094 236

31 PAŹDZIERNIKA GODZ. 16:00 - 18:00

14 LISTOPADA GODZ. 16:00 - 18:00

28 LISTOPADA GODZ. 16:00 - 18:00

12 GRUDNIA GODZ. 16:00 - 18:00

19 GRUDNIA GODZ. 16:00 - 18:00
 

AKTYWNE PIĄTKI NA TERENIE SZKÓŁ

27 października 2023 - SP 66 (plus SP 65)

24 listopada 2023 - SP 32 (plus SP 31)

15 grudnia 2023 - SP 41

19 stycznia 2024 - SP 38 (plus ZS nr 19)

9 lutego 2024 - SP 30

15 marca 2024 - SP 63 (plus II LO)

19 kwietnia 2024 - ZSG-H

 


 

Projekt „AKTYWNI RAZEM – WOLNI OD UZALEŻNIEŃ” jest kontynuacją działań z poprzednich lat:

2021r. -  Projekt „Połączmy się"

2021/22r. -  Projekt „ATW – Aktywność TWOIM wyzwaniem”

2022/23r. - Projekt „AKTYWNI RAZEM: JA, OTOCZENIE, ŚWIAT”